***  internetový časopis nejen pro ženy  ***  *** magazín životního stylu  ***  *** stárnutí je jediný způsob, jak žít dlouho ***

Dnes má svátek:


 

Znáte den svých narozenin ?



Jste obézní ?


 

  CHYSTÁTE SE STAVĚT ?
Proč je při výstavbě rodinného domku důležitý stavební dozor ?
Stavba rodinného domku dokáže obrátit život jeho budoucích obyvatel naruby a vztahy dvojic nebo rodin prověřit mnohdy lépe než společná cesta džunglí. Pokud tedy uvažujete o stavbě a stále váháte, tak se Vám pokusím za pomoci mého manžela, stavebního inženýra trochu poradit.
Pokud chcete ušetřit dosti značnou částku peněz, najměte si nezávislý stavební dozor. Dozor se neomezuje jen na dohlížení správně vedené stavby, ale může s Vámi spolupracovat od počátku. Kontroluje dokumentaci stavby, projekty, výběr dodavatelské firmy včetně subdodavatelů, stavbu, kolaudaci a může vést i případné reklamační řízení. Dozor může odhalit nejrůznější nejasnosti již v projektu. Může hlavně posoudit, zda by se dalo někde ušetřit. Stává se často, že někteří projektanti prosazují určité materiály, protože jsou k tomu "motivováni" výrobcem. Dozor může přispět k minimalizaci ceny realizace a předejít škodám vzniklým nedbalostí nebo špatným postupem. Obecně platí, že za škodu ručí ten, kdo ji způsobil. Dozor, pokud navrhl špatné řešení, stavební firma za nevhodný postup či špatný materiál. Lépe než projektant zná také stavební firmy a jejich možnosti. Cena dozoru se pohybuje okolo 300až 400 Kč/hod. Jak často dochází dozor na stavbu, záleží vždy na přání stavebníka.
Několik rad při stavbě domku:
- projekt bývá nejdůležitější částí celé stavby
- vyřízení stavebního povolení trvá nejméně dva měsíce
- na dodavatele stavby udělejte výběrové řízení, získáte lepší přehled
- smlouvu o dílo mějte co nejpodrobnější, včetně všech detailů
- mějte ve smlouvě ošetřeny všechny detaily pro případ sporu ( neplnění termínů, vady )  a    postup při jejich řešení
- plaťte jen za provedené práce.





 

Kam s penězi
Rodinné finance
Postřehy
Životní styl
Péče o tělo
Zdravá výživa
Civilizační choroby
Rady do života
Domácí rádce
Údržba bytu
Péče o domácnost
Vaříme
DIA
Z kuchyně babiček
Tvorba mladých
Tipy na výlet
Kuriozity
O mně
Archiv



spolupráce s
finanční a ekonomické poradenství

webmaster