***  internetový časopis nejen pro ženy  ***  *** magazín životního stylu  ***  *** stárnutí je jediný způsob, jak žít dlouho ***

Dnes má svátek:


 
 Hornické muzeum
 Na kole okolo hory Radhošť
 Hrad Bouzov
 Zámek v Hradci nad Moravicí
 Valašské muzeum v přírodě
 Frenštát pod Radhoštěm
 Pustevny

 

 
Tipy na výlet

HORNICKÉ MUZEUM
Jen málo velkoměst se může pochlubit lokalitou, která je zároveň přírodopisnou, geologickou a technickou památkou. Ostrava tuto výsadu má. Pouhé čtyři kilometry severozápadně od centra, v městské části Petřkovice, je tímto zajímavým místem vrch Landek (280 m).
Výhodná poloha Landeku nad soutokem životodárných řek Odry a Ostravice byla jistě podmětem k jeho osídlení již před více než 23 tisíci lety lovci mamutů. To dokládají bohaté archeologické vykopávky předmětů denní života. Mezi nimi vyniká nález tzv. Landecké Venuše.
Landek doslova po celém světě proslavil objev, že zde člověk starší doby kamenné prokazatelně jako první na zeměkouli používal k udržování svých ohnišť uhlí z místních slojí, které dodnes vystupují na povrch.
Zdejší počátky dobývání uhlí se datují rokem 1782. Po celém vrchu vznikly desítky malých jam a štol, jejichž některá zaniklá ústí umožňuje poznat naučná hornická stezka.
Muzeum nabízí komplexní seznámení s historií a technickým vývojem dobývání uhlí v Ostravsko-karvinském revíru a expozici starých důlních svítidel. Nezapomenutelným zážitkem je sfárání do autentického důlního prostředí, kde jsou spuštěny stále funkční dobývací stroje.
K možnosti celodenního výletu na Landek přispělo i vystavění - v prostoru mezi muzeem a Odrou - rekreační zóny s odpočinkovým a sportovním centrem pro všechny generace. Územím muzea a podél Národní přírodní památky vede cyklistická stezka.
Otevírací doba: celoročně úterý až neděle od 9 - 17 hod., vstupné: dospělí 60,- Kč, děti a důchodci 30,- Kč

NA KOLE OKOLO HORY RADHOŠŤ
Cyklotrasa okolo jedné z nejznámějších beskydských hor uspokojí určitě každého jak z hlediska sportovního výkonu, tak i z pohledu poznání turistických zajímavostí. Naši cestu začneme z vlakového nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm. Od nádraží doprava směrem na Trojanovice, kde cesta postupně začíná stoupat. Projedete okolo konečné autobusové zastávky a dále kolem hotelu Ráztoka. Ostrá odbočka doprava už dává tušit opravdové stoupání. Od hotelu Ráztoka na Pustevny tak vystoupáme na vzdálenost 6 km asi 400 výškových metrů.
Pokud vlastníte horské kolo nebo trekingové, můžete se dále vydat hřebenem po modré značce k soše Radegasta a kolem stejnojmenného hotelu až k dřevěné kapli Cyrile a Metoděje a k vrcholu 1129 m vysokého Radhoště. Vrchol je od Pusteven vzdálen 4 km. Zpět se vydejte tzv. cestou "Československé příhraniční stezky", po které vás spolehlivě povedou značky dálkové cyklotrasy. Větší část trasy vede poměrně dobře udržovanou lesní cestou úbočím Radhoště k Rožnovu. Poslední 2 km celkem 12 km sjezdu vedou již po dobré asfaltové cestě.

HRAD BOUZOV
Oblíbeným cílem výletníků je pohádkový hrad Bouzov, který leží třicet kilometrů severozápadně od Olomouce. Nejcennější částí sídla, jehož historie sahá k počátkům 14.století, je novogotická hradní kaple vybavená gotickým oltářem. V hradní zbrojnici jsou vystaveny staré zbraně. Zvláště zajímavé jsou obranné štíty z 13. a 14.století a popravčí meč z roku 1677.
Východní palác s knížecími pokoji byl restaurován koncem 19.století. Chloubou druhého patra severního paláce jsou rytířský sál a lovecká síň. Místnosti jsou přístupné z druhého nádvoří po slavnostním spirálovitém točitém schodišti z pískovce.
Správa hradu přichystala i speciální prohlídkový okruh. Můžete nahlédnout do hradních zákoutí, která jsou zpravidla pro návštěvníky tabu. K vidění jsou sklepy, půdy i byt kastelána v předhradí. Milovníci pohádkové romantiky ocení expozici figurín princezen v severním sklepení hradu.
Otvírací doba:
duben - soboty, neděle a svátky od 9 do 15 hodin
květen - denně mimo pondělí od 9 do 15 hodin
červen až září - denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin


ZÁMEK V HRADCI NAD MORAVICÍ
K nejvyhledávanějším turistickým cílům Opavska patří Státní zámek v Hradci nad Moravicí. Objekt mimořádné historické hodnoty je od počátku letošního roku zařazen mezi národní kulturní památky.
Po dlouhá staletí byl Hradec sídlem Přemyslovců, král Přemysl Otakar II. zde nechal zbudovat velkorysý výstavní gotický hrad. Koncem 16.století byl hrad přestavěn na skvěle renesanční zámecké sídlo. V roce 1778 přešlo hradecké panství do rukou pruské knížecí rodiny Lichnovských. Ti počátkem 19.století nechali zámek celkově přestavět. V jeho držení se vystřídalo osm knížat a hrabat Lichnovských. Zámek si za tu dobu získal významné společensko-reprezentační postavení. Kromě panovníků a hodnostářů evropských dvorů hostil také mnohé kulturní osobnosti. K nim patří především Ludwig van Bethoven, Ferenc Liszt a Nicol Paganini.
Letošní sezónu zahájí zámek Hradec o velikonoční neděli 31.března, kdy bude stejně jako o velikonočním pondělí veřejnosti přístupný od 10 do 16 hodin. . Až do konce dubna budou zámecké expozice otevřeny pouze o víkendech, a to od 10 do 16 hodin. Od května do září je zámek přístupný denně kromě pondělí, a to vždy od 9 do 17 hodin.

VALAŠSKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ
Národní kulturní památka - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm - tvoří rozsáhlý soubor dřevěných roubených staveb z 18. a 19. století. Jsou zpřístupněny tři areály expozic. Jsou to Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina, ve kterých se po celý rok koná řada kulturních akcí. Při návštěvě máte pocit, jako by se zastavil čas. Můžete spatřit různé staré dřevěné nástroje i způsoby, jakými se používaly.

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM
Ve městě, o něm je nejstarší zmínka z roku 1382, jsou charakteristické valašské stavby, v kostele sv. Martina je vystaven betlém a valašská madona. V Městském muzeu jsou expozice lidového umění, ukázky tkalcovských stavů a galerie místních umělců.

PUSTEVNY (1018 m. n. m.)
Nachází se 8 km od Frenštátu pod Radhoštěm v katastru obcí Trojanovice a Prostřední Bečvy. Název ,,Pustevny" pochází z 18. století , kdy ve zdejších jeskyních žili poustevníci. K Pustevnám se váže mnoho pověstí o pokladech, čarodějích atd. Na Pustevny Vás vyveze dvousedačková lanovka a dále se můžete příjemnou hřebenovou cestou projít na vrchol Radhoště k soše Radegasta, který byl v dávných dobách uctíván pobaltskými a polabskými Slovany. O kousek dál, přímo na vrcholku, byla postavena kaple Cyrila a Metoděje. Později přibylo ještě sousoší těchto světců.



Kam s penězi
Rodinné finance
Postřehy
Životní styl
Péče o tělo
Zdravá výživa
Civilizační choroby
Rady do života
Domácí rádce
Údržba bytu
Péče o domácnost
Vaříme
DIA
Z kuchyně babiček
Tvorba mladých
Tipy na výlet
Kuriozity
O mně
Archiv



spolupráce s
finanční a ekonomické poradenství

webmaster