***  internetový časopis nejen pro ženy  ***  *** magazín životního stylu  ***  *** stárnutí je jediný způsob, jak žít dlouho ***

Dnes má svátek:


 

 stavební spoření

 penzijní připojištění

 životní pojištění

 otevřené podílové  fondy

 finanční poradce

  Za své peníze nesete odpovědnost sami !

Stavební spoření
Za zajímavé zhodnocení vděčí stavební spoření především státní podpoře. Omezení státní podpory na 4.500,- Kč ročně motivuje k ukládání nanejvýš 18 000,- Kč ročně. Nicméně jako bezpečná investice s výnosem až 12% ročně. (Bez státní podpory méně jak úroková sazba u termínového vkladu v bance). Prozatím lze využít i těmi, kteří neuvažují s budoucím úvěrem na bytové potřeby. Nevýhodou je, že úspory musí ve spořitelně ležet minimálně pět let. Při předčasném výběru je zpětně odebrána státní podpora s úroky a hrozí sankce u většiny spořitelen ve výši 0,5% z cílové částky.
 

Penzijní připojištění
Minimální doba spoření je 5 let a oprávněný věk na výplatu penze je 60 let. Toto připojištění zhodnocuje naše vložené peníze státním příspěvkem ze státního rozpočtu max.150,- Kč při měsíčním spoření 500,- Kč a výnosem připisovaným účastníkům penzijního připojištění ze zisku fondů (většinou do 2% nad úrovní inflace). Pokud tedy fondy slibují několikanásobné výnosy, musely by riskantně investovat. Nevěřte nereálným slibům. Na konci připojištění zaplatíme z výnosů ještě daň 15%. Ti kdo budou ukládat více než 500,- Kč měsíčně si mohou od základu daně odečíst až 12 000,- Kč ročně, což zvýší výsledný investiční efekt. Výnos z penzijního připojištění, by nás měl zajistit v době, kdy nebudeme výdělečně činní. Při výběru penzijního fondu je potřeba vyhodnotit rizika tj. strukturu vlastníků fondu a jejich spolehlivost, seznámit se s investiční strategií fondu, porovnat vývoj provozních nákladů a informovat se o hospodaření fondu.

Životní pojištění
Životní pojištění vynese jako investice méně než například termínovaný vklad a vynese také méně než stavební spoření či penzijní připojištění se státním příspěvkem. Rozhodujícím přínosem tohoto produktu však není ekonomický propočet, ale míra zodpovědnosti za své blízké, to jest, poskytuje především finanční bezpečnost. Přesto ale, pojistíme-li se na život, ať už v jakékoli kombinaci, máme v úmyslu zajistit se nejen pro případ smrti, ale, jaksi automaticky či podvědomě, počítáme i s tím, že si do budoucnosti něco naspoříme (přece nikdo nevěříme ve svou brzkou smrt). Životní pojištění umožňuje fyzickým osobám odečíst od daňového základu zaplacených 12 000,- Kč ročně, dovoluje zaměstnavateli přispět zaměstnanci na toto pojištění do výše 8 000,- Kč ročně a zahrnout si příspěvek do daňově uznatelných položek. Pro uplatnění daňové úlevy je třeba dodržet určitá pravidla.
 

Otevřené podílové fondy
Fondy peněžního trhu
- investují zejména do krátkodobých, vysoce bezpečných dluhopisů. Průměrná doba splatnosti těchto cenných papírů je kratší než jeden rok. Při investicích mohou využít také termínovaných vkladů u bank. Kolísání kurzu je prakticky nulové. Za vysokou míru bezpečí platí investor relativně nízkým dlouhodobým výnosem. Proto se hodí pro krátké peníze.
Obligační (dluhopisové) fondy
- investují hlavně do dluhopisů. Podíl akcií nesmí překročit 10%. Dlouhodobé zhodnocení fondu bývá obvykle vyšší než u fondů peněžního trhu, ale nižší než u akciových fondů. Jsou vhodné pro střednědobý investiční horizont.
Akciové fondy
- mají investováno do akcií minimálně 66% majetku. Jejich kurz může krátkodobě výrazně kolísat, během několika měsíců mohou získat nebo ztratiti desítky procent. Do těchto rizikových fondů je vhodné investovat na nejdelší období. Dlouhodobě totiž dosahují nejvyššího zhodnocení.
Balancované (smíšené) fondy
- jsou z hlediska rizikovosti a délky investice řazeny mezi akciové a dluhopisové fondy. Mohou současně investovat do akcií, dluhopisů a nástrojů peněžního trhu. Tyto fondy jsou velmi flexibilní, jejich střednímu až vysokému investičnímu riziku odpovídá také jejich dlouhodobé zhodnocení. Jsou tedy vhodné pro delší investiční horizont.
Individuální investor by se měl při výběru fondu řídit hlavně očekávanou délkou investice s ohledem na svůj věk a přístup k riziku. Čím více let v produktivním věku má před sebou, tím rizikovější fond si může zvolit.Při výběru fondu nezanedbávejte poplatky a to jak vstupní, výstupní i správcovské.
 

Jak je důležité mít poradce
Zatím ještě není běžné, aby rodiny měly vlastní finanční poradce. Do svých peněz si mnozí nedají mluvit. Někdo naletěl, jiný si prostě věří.
Na trh přicházejí nové produkty, lidé jsou vystaveni tlaku reklamy. Dostávají nepřesné nebo neúplné informace. Někdo ale namítne: "Finančnímu poradci musím platit, a někde dávají rady zdarma.
Bezplatná doporučení zpravidla dávají prodejci jednotlivých produktů. Jsou honorováni stavebními spořitelnami, pojišťovnami nebo penzijními fondy, proto mohou radit zdarma. Jejich hlavním cílem je prodat za každou cenu. Přitom konkrétní nabízený produkt nemusí zrovna vyhovovat každému.
Finanční poradce má jiný cíl. Chce svému klientovi dobře poradit, a tím ho udržet pro budoucí spolupráci. Finanční potřeby jednotlivců, rodin se v čase vyvíjejí a také finanční plán se mění.



 

Kam s penězi
Rodinné finance
Postřehy
Životní styl
Péče o tělo
Zdravá výživa
Potravinové doplňky
Civilizační choroby
Rady do života
Domácí rádce
Údržba bytu
Péče o domácnost
Vaříme
DIA
Z kuchyně babiček
Tvorba mladých
Tipy na výlet
Kuriozity
O mém podnikání
O mně
Archiv



spolupráce s
finanční a ekonomické poradenství

webmaster